Dalekowzroczność

Dalekowzroczność, znana również jako nadwzroczność, wpływa na zdolność widzenia obiektów w pobliżu. Ludzie zwykle widzą odległe obiekty wyraźnie, ale bliższe obiekty zwykle są nieostre.

dalekowzroczność

Jakie są objawy dalekowzroczność

Idealnym okiem, aby widzieć rzeczy wyraźnie poza odległości małego pokoju, mięśnie skupiające oczy muszą być całkowicie rozluźnione.

Oznacza to, że zapisano wszystkie możliwości ustawiania ostrości, aby wyraźnie widzieć bliskie obiekty. Jeśli jesteś dalekowzroczny, mięśnie ogniskujące nie są rozluźnione, nawet w przypadku odległych obiektów, co oznacza, że ​​muszą ciężko pracować, aby wyraźnie widzieć bliższe obiekty. 

Ludzie z nadwzrocznością stwierdzą, że mogą wyraźnie widzieć obiekty w oddali, ale obiekty z bliska są nieostre lub wyglądają na zamazane.

Dalekowzroczność sprawia, że ​​robienie rzeczy z bliska jest trudne i bardziej męczące dla oczu, ponieważ muszą bardzo ciężko pracować, aby je zobaczyć. Często staje się to zbyt dużym obciążeniem, a czytanie lub używanie telefonu staje się nieostre. Może się zdarzyć, że zmrużysz oczy lub będziesz trzymał przedmioty dalej na dystans, aby dobrze widzieć.

  Co powoduje dalekowzroczność?

  Dalekowzroczność ma miejsce, gdy światło wpadające do oka nie jest w stanie prawidłowo ustawić ostrości w tylnej części oka. Może to być spowodowane:

  • Kula oka jest za krótka
  • Rogówka jest zbyt płaska
  • Soczewka w oku nie może prawidłowo ustawić ostrości

  Nie zawsze jest jasne, co powoduje te problemy i dość często dalekowzroczność można odziedziczyć po rodzicach.

  Dalekowzroczność związana z wiekiem nazywana jest prezbiopią.

   Jak leczyć dalekozwroczność?

   Długowzroczność można zwykle łatwo skorygować, nosząc okulary korekcyjne. Jest to prawdopodobnie najczęstszy sposób leczenia dalekowzroczności. Ponieważ wraz z wiekiem zdolność widzenia wzrośnie, siła lub zalecanie okularów może wymagać zwiększenia wraz z wiekiem.

   Szkła kontaktowe

   Można to również skorygować, zakładając soczewki kontaktowe, co może być lepszą opcją, jeśli okulary przeszkadzają w twoim stylu życia. Twój optyk będzie w stanie doradzić Ci, jaki rodzaj soczewki kontaktowej będzie dla Ciebie najbardziej odpowiedni.

   Jeśli zdecydujesz się wypróbować soczewki kontaktowe, pozwolimy Ci wypróbować je za darmo .

   Laserowa operacja oka

   Laserowe operacje oka mogą być opcją dla niektórych osób w celu skorygowania dalekowzroczności.

   Sugerujemy omówienie tego z optykiem podczas następnego badania wzroku. Chociaż nie oferujemy tego leczenia w Specsavers, zebraliśmy kilka pomocnych wskazówek i porad na temat tego, czy laserowa operacja oka jest dla Ciebie właściwym wyborem.