Gradówka

Gradówka to mała guzek lub torbiel, która rozwija się powoli w powiece. Czasami może wyglądać niepokojąco, ale zwykle jest bezbolesny i rzadko wymaga leczenia.

Gradówka

Jakie są objawy gradówki

Gradówka pojawi się na górnej lub dolnej powiece jako bezbolesny guzek lub obrzęk.

Czasami można go pomylić ze stykiem, ponieważ ich objawy mogą być dość podobne. Ale gradówka często rozwija się przez znacznie dłuższy czas, zwykle pod skórą powieki, a nie na brzegu. Będzie też trochę twardszy i często nie będzie bolało.

Jednak w rzadkich przypadkach, jeśli jest to spowodowane infekcją, guzek może wyglądać na czerwony i może być dość bolesny.

  Co powoduje gradówkę?

  Nasze powieki pokryte są mnóstwem drobnych gruczołów, zwanych gruczołami meibomijnymi, które wytwarzają olej, aby nasze oczy były wilgotne i zdrowe.

  Gradówka powstaje, gdy jeden z tych gruczołów zostanie zablokowany. Olej w środku powoli gromadzi się w torbiel, która pojawia się na powiece jako niewielka grudka i może z czasem twardnieć lub rosnąć.

   Jak leczyć gradówkę?

   Gradówki są w większości nieszkodliwe i powinny się poprawić i ostatecznie zniknąć same. Może to potrwać kilka miesięcy, dlatego w tym celu zalecamy regularne stosowanie gorącego kompresu do chorego oka. Pomoże to zmiękczyć zawartość torbieli i zachęci ją do samodzielnego drenażu.

   Jeśli obawiasz się, że to nie zniknie lub zacznie boleć lub wpłynie na twoją wizję, powinieneś odwiedzić swojego lekarza rodzinnego w celu dalszego badania.

   Mogą przepisać niektóre antybiotyki, jeśli występuje infekcja, lub w niektórych przypadkach mogą ją usunąć. Długie stojące gradówki, które powodują niewyraźne widzenie lub podrażnienie, mogą wymagać skierowania do chirurga oka w celu usunięcia.

   Jeśli w jakikolwiek sposób martwisz się o swoje oczy, skontaktuj się z lokalnym sklepem Specsavers i poproś o spotkanie w sprawie zdrowia oczu, gdzie okulista może zbadać problem.