Keratoconus – stożek rogówki

Keratoconus zdarza się, gdy rogówka (okrągła, przezroczysta przednia część oka) zaczyna słabnąć i cienko w centrum, powodując, że ma nieregularny (lub stożkowaty) kształt. W końcu uniemożliwia to prawidłowe skupienie oka, co powoduje słabe widzenie.

Keratoconus

Jakie są objawy stożka rogówki

Keratoconus często wpływa na oba oczy, a objawy mogą się różnić u różnych osób. We wczesnych stadiach objawy stożka rogówki mogą obejmować:

– Łagodne rozmycie lub widzenie
– Lekko zniekształcone widzenie, niektóre części są wyraźne, a niektóre rozmazane
– Zwiększona wrażliwość na światło i olśnienie

W niewielkiej liczbie przypadków stożek rogówki nadal się rozwija. Objawy obejmują:

– Bardzo rozmyte i zniekształcone widzenie
– Ból oka
– Zwiększona krótkowzroczność lub astygmatyzm
– Niemożność noszenia soczewek kontaktowych, ponieważ nie pasują one już prawidłowo

Keratoconus zwykle rozwija się przez kilka lat, ale czasami może rozwijać się szybko w ciągu kilku miesięcy. Jeśli masz jakiekolwiek obawy dotyczące zdrowia oczu, powinieneś zobaczyć się z okulistą.

Co powoduje stożek rogówki?

Keratoconus jest złożonym stanem, a jego przyczyna nie jest jeszcze poznana. Chociaż uważano, że pewne czynniki mogą odgrywać znaczącą rolę. Obejmują one:

 • Członkowie rodziny, którzy mają warunek
 • Podstawowe alergie
 • Warunki, które powodują nadmierne pocieranie oczu – co może osłabić rogówkę

  Jak leczyć jak leczyć stożek rogówki?

  Najlepsze leczenie stożka rogówki będzie zależeć od jego nasilenia i szybkości jego postępu. Twój optyk doradzi Ci, co jest dla Ciebie najlepsze.

  Okulary lub soczewki kontaktowe mogą pomóc w łagodnych przypadkach. Dla większości ludzi rogówka ustabilizuje się po kilku latach i jest prawdopodobne, że nie doświadczą poważnych problemów ze wzrokiem ani nie będą wymagać dalszego leczenia.

  W niewielkiej liczbie przypadków rogówka staje się tak nieregularna i przerzedzona, że ​​rogówka rozwija blizny, a noszenie soczewek kontaktowych, nawet tych wysoce specjalistycznych, nie będzie możliwe. Jeśli tak się stanie, być może trzeba rozważyć operację. Zostaniesz skierowany do specjalisty, który będzie w stanie określić najlepszy dla Ciebie rodzaj leczenia lub operacji.