Krótkowzroczność

Krótkowzroczność, znana również jako krótkowzroczność lub krótkowzroczność, jest bardzo częstą przyczyną niewyraźnego widzenia, w którym odległe obiekty wydają się nieostre.

krótkowzroczność

Jakie są objawy krótkowzroczności

Osoba krótkowzroczna będzie w stanie dość wyraźnie widzieć rzeczy z bliska, na przykład podczas czytania. Ale w przypadku zadań wymagających widzenia na odległość, takich jak prowadzenie samochodu lub oglądanie telewizji, ich widzenie jest niewyraźne.

Ludzie bez zdiagnozowanej krótkowzroczności często doświadczają objawów takich jak bóle głowy lub zmęczenie oczu, gdy próbują skupić się na rzeczach odległych. Lub u dzieci może to prowadzić do innych problemów ze wzrokiem we wczesnym życiu, takich jak zez lub leniwe oko.

W niektórych przypadkach osoby z cięższą krótkowzrocznością również częściej doświadczają stanów, takich jak jaskra , zaćma lub odwarstwienie siatkówki .

Co powoduje krótkowzroczność?

Krótkowzroczność występuje, gdy oko jest faktycznie zbyt długie – więc odległość między rogówką (przezroczyste okno z przodu oka) a siatkówką (wrażliwa na światło tkanka z tyłu oka) jest zbyt duża. Oznacza to, że światło wpadające do oka jest skupiane, zanim dotrze do siatkówki, co powoduje niewyraźne widzenie.

W niektórych przypadkach może to wynikać z kształtu rogówki lub grubości soczewki wewnątrz oka.

Istnieje wiele badań, zarówno w przeszłości, jak i obecnie, dotyczących przyczyn krótkowzroczności. Obecnie uważa się, że czynniki dziedziczne są najważniejsze. O wiele bardziej prawdopodobne jest wystąpienie krótkowzroczności, jeśli jedno z rodziców go ma. Jednak obraz tego, kto rozwinie lub nie rozwinie krótkowzroczności, nie jest jasny.

Jak leczyć krótkowzroczność?

Niedowidzenie jest zwykle wykrywane dość wcześnie w trakcie wszechstronnego testu wzroku, który przetestuje wzrok, a także szczegółowo zbadać oko.

Chociaż nie ma lekarstwa na krótkowzroczność, dobrą wiadomością jest to, że można go łatwo skorygować za pomocą okularów lub soczewek kontaktowych o ujemnej mocy soczewki, np. -3,00. Oznacza to, że soczewka ma wklęsły kształt (zakrzywiony do wewnątrz), co pomaga poprawić ostrość.

Może się zdarzyć, że musisz nosić okulary lub soczewki kontaktowe przez cały czas, lub tylko wtedy, gdy potrzebujesz ich do uzyskania wyraźnego widzenia na odległość, np. Podczas jazdy samochodem lub oglądania filmu.

Dorośli mają również możliwość wykonania laserowej operacji oka w celu skorygowania krótkowzroczności. Twój optyk pomoże Ci wybrać odpowiednią opcję dla Ciebie.