Leniwe oko

Leniwe oko, znane również jako niedowidzenie, jest dość częstym schorzeniem u dzieci i występuje, gdy wzrok nie jest w pełni rozwinięty, zwykle w jednym oku. Z różnych powodów rozwój wzroku u dzieci może nie zachodzić prawidłowo, więc te silne powiązania z mózgiem potrzebne do wyraźnego zobaczenia jeszcze nie są dostępne.

Leniwe oko

Jakie są objawy leniwego oka

Istnieje wiele oznak i objawów, które pomagają zidentyfikować leniwe oko, jednak dość często jest ono wykrywane tylko podczas pełnego badania oka.

Objawy obejmują:

 • Oko wędrujące do wewnątrz lub na zewnątrz
 • Słaba percepcja głębi
 • Mrużenie oka lub przymykanie oka
 • Tytuł głowy

Test okulistyczny może być trudny do ustalenia, czy dziecko ma leniwe oko, szczególnie jeśli jest za mało, aby powiedzieć, jak wygląda jego wzrok. Jednym ze sposobów, aby powiedzieć, jest zakrycie jednego oka na raz – może się okazać, że są całkiem zadowoleni z posiadania jednego zakrytego oka, ale mogą odepchnąć twoją rękę, jeśli zakryjesz ich „dobrym” okiem.

  Co powoduje leniwe oko?

  Leniwe oko jest diagnozowane poprzez badanie oka. Im wcześniej diagnoza, tym łatwiej ją leczyć, dlatego zalecamy zabranie dziecka do kontroli wzroku, gdy ma 3, 4 lub 5 lat.

  Szkolne badanie oczu może nie wykryć mniej poważnych leniwych oczu, dlatego najlepiej przeprowadzić pełne badanie oczu. Nie zapominaj, że wszystkie dzieci poniżej 16 roku życia otrzymują badanie wzroku finansowane przez NHS.

  Jeśli masz jakiekolwiek obawy dotyczące wzroku dziecka lub chcesz dowiedzieć się więcej o swoim leniwym oku, powinieneś odwiedzić swojego okulistę.

   Jak leczyć leniwe oko?

   Leczenie będzie zależeć od podstawowej przyczyny leniwego oka, ale zwykle można je leczyć u małych dzieci.

   Jeśli leniwe oko jest spowodowane bardzo krótkim lub dalekim wzrokiem w jednym oku, można przepisać okulary w celu korekcji ostrości, zwykle z łatkami. Zdrowe oko zostanie przykryte łatą, aby umożliwić niezależne korzystanie z leniwego oka. Będzie to proces stopniowy przez wiele miesięcy.

   Jeśli leniwe oko jest spowodowane problemem ze światłem wpadającym do oka, takim jak zaćma, wówczas należy leczyć ten stan.

   Leczenie jest najskuteczniejsze u dzieci w wieku poniżej 8 lat, ponieważ w miarę starzenia się staje się coraz trudniejsze. Dlatego ważne jest, aby sprawdzić leniwe oko wcześniej niż później, aby uzyskać najlepszą szansę na skuteczne leczenie.