Obrzęk plami żółtej

Obrzęk plamki występuje, gdy nagromadzenie płynu w plamce powoduje, że przestaje ona prawidłowo działać i zamazuje widzenie.

Obrzęk plamki zółtej

Jakie są objawy obrzęku plamki żółtej

obrzęk plamki żółtej

Objawy obrzęku plamki będą się różnić w zależności od obrzęku plamki i od tego, czy występuje w jednym czy w obu oczach.

Większość osób zauważy co najmniej jedną z następujących czynności:

– Niewyraźne lub chwiejne widzenie

– Utrata wzroku / trudności z czytaniem

– Wyprane kolory

Jeśli zmagasz się z którymkolwiek z tych objawów, jak najszybciej skontaktuj się z okulistą. Ciężki i nieleczony obrzęk plamki może powodować długotrwałe i poważne uszkodzenie wzroku.

  Co powoduje obrzęk plamki żółtej?

   

  Cukrzyca – wysoki poziom cukru we krwi osłabia naczynia krwionośne, powodując ich wyciek do plamki żółtej.

  Zwyrodnienie plamki żółtej – częsta przyczyna problemów ze wzrokiem w miarę starzenia się. Związane z wiekiem zwyrodnienie plamki występuje w dwóch postaciach – mokrej i suchej.

  Choroby dziedziczne / genetyczne – częstym tego przykładem jest barwnikowe zwyrodnienie siatkówki

  Zapalne choroby oczu – wszystko, co powoduje stan zapalny i obrzęk oka, może wpływać na plamkę żółtą, na przykład zapalenie błony naczyniowej oka .

  Operacja – obrzęk plamki może wystąpić w wyniku zaćmy, jaskry lub operacji siatkówki.

  Leki – należy ostrzec optometrystę o wszelkich przyjmowanych lekach, ponieważ niektóre mogą powodować działania niepożądane wywołujące obrzęk plamki żółtej.

   Jak leczyć obrzęk plamki żółtej?

   Aby skutecznie leczyć obrzęk plamki, musisz zatrzymać wycieki naczyń krwionośnych do plamki i zachęcić siatkówkę do wchłonięcia płynu.

   Kluczem jest ustalenie, co powoduje wyciek naczyń krwionośnych (cukrzyca, wysokie ciśnienie krwi, zapalenie pooperacyjne), a następnie zajęcie się obrzękiem plamki żółtej.

   Leczenie obrzęku plamki może obejmować: krople do oczu, tabletki, zastrzyki lub, w niektórych przypadkach, operację.

   Czasy leczenia będą się różnić w zależności od przyczyny obrzęku plamki żółtej, ale zwykle trwają kilka tygodni lub miesięcy.