Otwór plamki żółtej

Plamka żółta to niewielki obszar znajdujący się w środku siatkówki (światłoczuła warstwa z tyłu oka). Odpowiada za szczegółową, centralną wizję potrzebną do takich rzeczy jak czytanie lub prowadzenie samochodu. Otwór plamisty pojawia się, gdy w centralnej siatkówce powstaje szczelina.

Otwór plamki żółtej

Jakie są objawy otworu plamki żółtej

Osoby z dziurą plamkową zauważą różnicę w ich centralnym widzeniu. Zwykle dzieje się to jednym okiem i nie wpłynie to na twoje widzenie z boku (peryferyjne).

Typowe objawy mogą obejmować:

 • Rozmycie lub zniekształcenie
 • Proste linie wyglądają na załamane lub wygięte
 • Trudności w czytaniu, oglądaniu telewizji lub pracy z bliska
 • Ciemne lub puste miejsce w centralnej wizji

Objawy te będą się różnić w zależności od wielkości i głębokości otworu plamki. Nie odczujesz żadnego bólu i całkowicie nie stracisz wzroku, ale ważne jest, aby zobaczyć się z optyką, gdy zauważysz te objawy, ponieważ leczenie jest często bardzo skuteczne.

  Co powoduje otwór plamiki żółtej?

  Nie zawsze jest jasne, co powoduje dziurę plamkową, chociaż można ją powiązać z innymi warunkami, takimi jak:

  • Długotrwały obrzęk plamki żółtej (znany jako torbielowaty obrzęk plamki)
  • Uraz oka
  • Oderwanie siatkówki
  • Dalekowzroczność (nadwzroczność)
  • Ciężki krótkowzroczność (krótkowzroczność)

  Inna przyczyna związana jest ze zmianami płynu podobnego do żelu, który wypełnia oko, zwanego szklistym, który jest przymocowany do siatkówki przez wiele drobnych włókien. Z wiekiem ciało szkliste zaczyna się kurczyć i zaczyna odrywać od siatkówki – jest to całkowicie normalne i zwykle nie powoduje żadnych problemów.

  W większości przypadków przyczyna dziurki plamki jest nieznana, ale uważa się, że gdy szklista galaretka odchodzi od tylnej części oka (proces znany jako oderwanie ciała szklistego z tyłu), obszary mocniej przymocowane do siatkówki mogą pociągnąć plamka wystarczająca do utworzenia małej dziury.

   Jak leczyć otwór plamki żółtej?

   Witrektomia

   Jest to główna część operacji naprawy otworu plamki żółtej.

   Operacja polega na usunięciu szklistego żelu z oka i zastąpieniu go pęcherzykiem gazu, aby pomóc leczyć plamkę żółtą. Usunięcie ciała szklistego powstrzymuje go od ciągnięcia siatkówki, a bańka lekko naciska na otwór, aby zachęcić go do wygojenia – trochę jak bandaż.

   Bańka gazowa sprawi, że twoja wizja będzie dość rozmyta, ale w ciągu kilku tygodni bańka zmniejszy się i ostatecznie zniknie. W tym czasie oko w naturalny sposób wytworzy trochę płynu, aby go zastąpić.