Pływaki

Pływaki są bardzo powszechne i zwykle nie ma się o co martwić. Zwykle mają tendencję do zanikania z pola widzenia wystarczająco szybko, aby nie przeszkadzały.

Pływaki

Jakie są objawy pływaków

Pływaki pojawiają się jako czarne lub półprzezroczyste plamy lub pasma, które sprawiają wrażenie, jakby coś „unosiło się” w polu widzenia. Większość z nich jest bardzo mała i bardzo szybko wychodzi poza pole widzenia.

Najbardziej zauważalne są, gdy patrzą na jasne, proste tło, takie jak biała ściana lub patrząc w niebo. Prawdopodobnie zobaczysz więcej pływaków w swojej wizji w miarę starzenia się i krótkowzroczności.

Pojawieniu się nowych pływaków może również towarzyszyć migające światła, takie jak smugi jasnego białego światła migoczące w polu widzenia.

W rzadkich przypadkach nowe pływaki i migające światła mogą czasem wskazywać na odwarstwienie siatkówki, potencjalnie poważny stan. Można to rozwiązać za pomocą wczesnego wykrycia, dlatego ważne jest, aby natychmiast skontaktować się z optyką, jeśli zauważysz nowe pływaki, migające światła lub oba.

Co powoduje pływaki?

Pływaki to małe kawałki gruzu w płynie oka, znane jako szklisty humor. Jest to galaretowata substancja znajdująca się w przestrzeni pośrodku gałki ocznej. Jako dzieci, szklisty humor jest dość solidny, ale z wiekiem „galaretka” naturalnie staje się bardziej wodnista. Pływaki pojawiają się, gdy grudki szklistego humoru zaczynają się poruszać w obrębie tej wodnej substancji.

Utworzone kropki lub pasma rzucają cienie na siatkówkę, co prowadzi do zakłócenia widzenia, a tym samym pojawienia się czegoś unoszącego się przed twoim okiem.

Jak leczyć pływaki?

Zasadniczo długotrwałe i niezmienne pływaki są nieszkodliwe, ale optometrysta zawsze zauważy to podczas testu wzroku. Podczas badania optometrysta będzie widział wszelkie pływaki z tyłu oka i zarejestruje je, aby można było monitorować zmiany.

Jeśli ktoś ma wiele pływaków, które wpływają na jakość jego widzenia, specsavers może umówić się na skierowanie do okulisty szpitalnego, aby sprawdzić, czy leczenie przyniesie korzyści.