Podwójne widzenie

 

Podwójne widzenie

Jakie są objawy podwójnego widzenia

soby z podwójnym widzeniem zobaczą jednocześnie dwa obrazy jednego obiektu. Może to wyglądać tak, jakby obrazy były obok siebie, zachodziły na siebie lub były kombinacją tych dwóch. Niektóre osoby są dotknięte tylko sporadycznie, ale dla innych może to być stały problem.

Możesz doświadczyć podwójnego widzenia w jednym oku (lornetka) lub obu oczach (lornetka). Zasłaniając jedno oko, będziesz w stanie stwierdzić, jaki typ masz. Jeśli zaangażowane są oba oczy, podwójne widzenie zniknie, gdy tylko zakryjesz jedno oko. Jeśli jednak podwójne widzenie pozostaje, gdy masz zakryte jedno oko, to masz podwójne widzenie jednooczne.

Możesz także doświadczyć:

 • Migreny
 • Bóle głowy
 • Źle się czuć
 • Ból wokół oczu
 • Ból z ruchem oczu
 • Słabość w oczach
 • Opadające powieki

W niektórych przypadkach podwójne widzenie może być objawem poważniejszego problemu medycznego, dlatego ważne jest, aby jak najszybciej skontaktować się z optykiem. Jeśli twojemu podwójnemu widzeniu towarzyszy ból lub silny ból głowy, powinieneś odwiedzić najbliższy oddział pogotowia ratunkowego.

  Co powoduje podwójne widzenie?

  Podwójne widzenie w obu oczach jest znane jako lornetka. Większość przypadków podwójnego widzenia występuje, gdy oba oczy nie działają prawidłowo. Każde oko jest otoczone sześcioma mięśniami, które koordynują się tak, aby oczy patrzyły w tym samym punkcie. Osłabienie któregokolwiek z mięśni lub ich zaopatrzenia nerwowego może prowadzić do podwójnego widzenia obuocznego. Rzadko, ale o wiele poważniej, podwójne widzenie może być spowodowane problemami z mózgiem.

  Przyczyny podwójnego widzenia w jednym oku
  Podwójne widzenie w jednym oku jest znane jako jednooczne i jest najmniej powszechne z obu. Ten typ jest zwykle spowodowany problemami z oczami, takimi jak:

  • Astygmatyzm
  • Zespół suchego oka
  • Zaćma
  • Zwyrodnienie plamki żółtej

  Tymczasowe podwójne widzenie
  Epizody tymczasowej podwójne widzenie zdarzają się z wielu powodów, np. Jeśli pijesz za dużo alkoholu lub jesteś zbyt zmęczony. Krótkoterminowe podwójne widzenie zwykle nie ma się czym martwić, ale jeśli doświadczasz podwójnego widzenia przez ponad 48 godzin, zalecamy sprawdzenie oczu przez optyka lub lekarza rodzinnego.

   Jak leczyć podwójne widzenie?

   Ponieważ podwójne widzenie może wystąpić z wielu powodów, leczenie będzie zależeć od jego podstawowej przyczyny i może wahać się od prostych ćwiczeń oka do drobnych operacji.

   Twój optyk pomoże Ci znaleźć właściwe rozwiązanie i zaproponuje Ci najlepsze leczenie. W niektórych przypadkach mogą zalecić wizytę u lekarza rodzinnego lub w szpitalnym oddziale oczu w celu leczenia.

   Jeśli odczuwasz podwójne widzenie z bólem lub silnym bólem głowy, powinieneś udać się do najbliższego oddziału pogotowia ratunkowego.