Retinopatia cukrzycowa

Jeśli masz cukrzycę, twoje oczy są narażone na uszkodzenie ze strony retinopatii cukrzycowej, co może prowadzić do utraty wzroku, jeśli nie będzie leczona. Badanie wzroku jest kluczowym elementem opieki nad cukrzycą.

Retinopatia cukrzycowa

Jakie są objawy retinopatii cukrzycowej?

Na wczesnym etapie retinopatia cukrzycowa zwykle nie wywołuje żadnych zauważalnych objawów, więc możesz nawet nie wiedzieć, że ją masz.

Ale badanie przesiewowe może wykryć stan, zanim zauważysz jakiekolwiek zmiany w swoim widzeniu. Jeśli zostanie wykryty wystarczająco wcześnie, zarządzanie stanem może zatrzymać pogorszenie. W przeciwnym razie, zanim objawy staną się zauważalne, leczenie może być znacznie trudniejsze.

  Jak leczyć retinopatię cukrzycową?

  Zdjęcia z czeku zostaną ocenione przez wielu specjalistów, w tym osobę przeszkoloną w rozpoznawaniu i ocenianiu retinopatii. W ciągu sześciu tygodni zarówno ty, jak i twój lekarz ogólny powinni otrzymać list z wynikami.

  Krople można wykorzystać do zbadania oczu podczas wizyty u cukrzyka – mogą one tymczasowo wpłynąć na widzenie. Podczas umawiania się na spotkanie sprawdź, czy będziesz mógł jechać bezpośrednio po nim.

  Konieczna może być dodatkowa ocena, jeśli:

  • Zdjęcia nie są wystarczająco jasne, aby dać dokładny wynik
  • Masz retinopatię, która może wpływać na Twój wzrok i konieczne jest dalsze leczenie
  • Masz retinopatię, którą należy sprawdzać częściej niż raz w roku
  • Wykryto inne stany oka, takie jak jaskra lub zaćma

  Jeśli wyniki nie wykazują retinopatii ani retinopatii podstawowej, zostaniesz zaproszony ponownie na kolejną wizytę kontrolną rok później.