Swędzące oczy

Swędzące oczy są bardzo częste i prawdopodobnie wszyscy doświadczyliśmy swędzących oczu w pewnym momencie. Chociaż może być dość niewygodny, zwykle nie ma się o co martwić i często może być objawem pewnych chorób oczu i alergii.

Swędzące oczy

Jakileczyć swędzące oczy

Leczenie swędzących oczu będzie ostatecznie zależeć od przyczyny.

Zasadniczo krople do oczu pomogą złagodzić swędzenie i odzyskać trochę wilgoci. Możesz również skorzystać z zimnego kompresu na oczy, aby złagodzić swędzenie.

Jeśli twoje swędzące oczy są spowodowane alergią, powinieneś zobaczyć się z lekarzem rodzinnym lub farmaceutą, który może zalecić przyjmowanie leków przeciwhistaminowych lub stosowanie pewnych kropli do oczu w celu zapobiegania i łagodzenia objawów.

Ważne jest, abyś nie pocierał swędzących oczu, ponieważ chociaż może to przynieść chwilową ulgę, może pogorszyć twoje oczy lub prowadzić do innych problemów.

Kiedy udać się do specjalisty ds. Zdrowia oczu 

Dla większości ludzi swędzące oczy nie trwają długo i mogą same zniknąć. Jeśli często odczuwasz swędzące oczy, zauważysz, że wpływa to na twoje widzenie lub odczuwasz ból oka, powinieneś zobaczyć się z optykiem. Mogą być w stanie zidentyfikować wszelkie możliwe przyczyny i zalecić odpowiednią opcję leczenia. 

  Co powoduje swędzenie oczu?

  Większość przypadków swędzących oczu jest związanych z alergią. Dzieje się tak, gdy oczy podrażniają alergeny, takie jak kurz, sierść lub sierść zwierząt domowych, pyłki ( katar sienny ) oraz niektóre produkty, takie jak makijaż lub kremy do twarzy.

  Swędzące oczy mogą być objawem tego typowego stanu oczu. Swędzącym oczom towarzyszy czerwone lub różowe oko, ból lub pieczenie, a czasem wydzielina z oka. Powinieneś zobaczyć się z optykiem, jeśli uważasz, że masz zapalenie spojówek . Mogą zalecić antybiotykowe krople do oczu, jeśli jest to spowodowane infekcją.

  Suche oczy zdarzają się, gdy dochodzi do zakłóceń w wytwarzaniu łez, które pomagają utrzymać oko zdrowe i odżywione. Gdy łzy są niewystarczające lub zbyt szybko odpływają lub odparowują, może powodować swędzenie i podrażnienie oczu.

  Zapalenie powiek Ten stan wpływa na powieki, spowodowane infekcją lub stanem skóry. Oprócz czerwonych i obrzękniętych powiek zapalenie powiek może powodować swędzenie, suchość i obrzęk oczu. Dowiedz się więcej o zapaleniu powiek . 

  Obciążenie oczu komputera, spędzanie dużo czasu przed ekranami komputerów może powodować swędzenie oczu, a także niewyraźne widzenie, bóle głowy i dyskomfort w oku. Dowiedz się więcej o zmęczeniu oczu komputera .

  Noszenie soczewek kontaktowych Osoby noszące soczewki kontaktowe często doświadczają suchości oczu, zwłaszcza jeśli są noszone zbyt długo każdego dnia, co może prowadzić do swędzenia oczu.

  Jak leczyć swędzące oczy?

  W większości przypadków swędzące oczy można łatwo poprawić za pomocą okularów, specjalistycznych soczewek kontaktowych (zwanych soczewkami torycznymi) , a nawet operacji.

  Twój optyk będzie w stanie wykryć astygmatyzm podczas rutynowych badań wzroku i zaleci najlepszą opcję dla Ciebie.