Wrzody rogówki

Wrzód oka lub rogówki to bolesna rana, która rozwija się na zewnętrznej powierzchni oka. Są one bardziej powszechne u osób noszących soczewki kontaktowe, dlatego niezbędna jest odpowiednia pielęgnacja soczewek.

Wrzody rogówki

Jakie są obajwy wrzodów rogówki

   • Czujesz coś w twoim oku
   • Szara lub biała plamka na rogówce
   • Zapalenie lub zaczerwienienie oka
   • Ból oka lub dyskomfort
   • Wydzielina z oka
   • Rozmazany obraz
   • Wrażliwość na światło

Mogą wystąpić objawy bardziej jak infekcja oka, zanim zauważy się wrzód oka. Jeśli masz którykolwiek z tych objawów, powinieneś jak najszybciej odwiedzić optyka lub lekarza rodzinnego.

Co powoduje wrzody rogówki?

Nasze powieki pokryte są mnóstwem drobnych gruczołów, zwanych gruczołami meibomijnymi, które wytwarzają olej, aby nasze oczy były wilgotne i zdrowe.

Gradówka powstaje, gdy jeden z tych gruczołów zostanie zablokowany. Olej w środku powoli gromadzi się w torbiel, która pojawia się na powiece jako niewielka grudka i może z czasem twardnieć lub rosnąć.

  Jak leczyć wrzody rogówki?

  Jeśli wystąpi którykolwiek z wymienionych powyżej objawów, należy jak najszybciej udać się do optyka, lekarza rodzinnego lub oddziału okulistyki w celu uzyskania porady i leczenia.

  Leczenie owrzodzeń rogówki zwykle odbywa się za pomocą intensywnych leczniczych kropli do oczu w celu leczenia przyczyn bakteryjnych lub wirusowych. Jeśli jesteś nosicielem soczewek kontaktowych, powinieneś zabrać ze sobą soczewki i zabrać je ze sobą, kiedy potrzebujesz porady lub leczenia, ponieważ pomoże to ustalić, jaki rodzaj bakterii powoduje wrzód oka. Dopiero po otrzymaniu wyraźnej informacji należy ponownie założyć świeże soczewki kontaktowe. Dobrym pomysłem jest również unikanie noszenia makijażu oczu lub niepotrzebnego dotykania oka podczas okresu leczenia.

  Jeśli jesteś użytkownikiem soczewek kontaktowych, ważne jest, aby dbać o soczewki, odpowiednio je czyszcząc, regularnie wymieniając obudowę i upewniając się, że nie przekroczysz zalecanego czasu noszenia. Pomoże to zmniejszyć ryzyko wystąpienia owrzodzenia rogówki.