Zapalenie Powiek

Jest to dość powszechny stan, odpowiadający za około 1 na 20 zgłoszonych problemów z oczami. To nie jest poważne, ale może prowadzić do innych stanów, takich jak zespół suchego oka.

Zapalenie Powiek

Jakie są objawy zapalenia powiek

 • Swędzące i obolałe powieki
 • Powieki, które sklejają się i są trudne do otwarcia, szczególnie po przebudzeniu
 • Rzęsy, które stają się chrupiące lub tłuste

Zapalenie powiek może rozwinąć się w każdym wieku, ale występuje częściej u osób po 40. roku życia. Nie jest poważne, chociaż może prowadzić do dalszych problemów. Na przykład u wielu osób z zapaleniem powiek rozwija się również zespół suchego oka , który może powodować uczucie suchości, szorstkości i bólu. Poważne problemy zagrażające wzrokowi są rzadkie, szczególnie jeśli wszelkie pojawiające się komplikacje zostaną szybko rozpoznane i usunięte.

  Co powoduje zapalenie powiek?

  Zapalenie powiek może być spowodowane infekcją lub powikłaniem stanu skóry, takim jak:

  Łojotokowe zapalenie skóry
  jest stanem, który powoduje, że skóra staje się tłusta lub łuszcząca się

  Trądzik różowaty
  to stan, który powoduje, że twarz wydaje się czerwona i poplamiona

   Jak leczyć zapalenie powiek?

   Zapalenie powiek jest zwykle stanem długotrwałym. Większość ludzi doświadcza powtarzających się epizodów, oddzielonych okresami bez objawów.

   Chociaż zwykle nie można go wyleczyć, codzienna procedura czyszczenia powiek, która polega na zastosowaniu ciepłego kompresu – delikatnie masując powieki i wycierając wszelkie skorupy – może pomóc w kontrolowaniu objawów. Chusteczki lecznicze i roztwory są bardzo skuteczne w kontrolowaniu stanu.

   Cięższe przypadki mogą wymagać antybiotyków, które są albo stosowane bezpośrednio do oka lub powieki, albo przyjmowane w postaci tabletek. W pojedynczych przypadkach może być konieczne skierowanie do okulisty na dalsze badania i leczenie.

   Jeśli uważasz, że potrzebujesz pomocy, skontaktuj się z lokalnym optykiem Specsavers.