Zapalenie spojówek

Często występujące schorzenie dotykające jednego lub obu oczu, które powoduje zapalenie cienkiej warstwy tkanki – spojówki – która pokrywa przód oka i wewnętrzne powierzchnie powiek. Możesz również rozpoznać, że nazywa się to różowym okiem.

Zapalenie spojówek

Objawy zapalenia spojówek

 • Wygląd różowy, przekrwiony lub opuchnięty
 • Pieczenie lub ziarnistość w oku
 • Swędzenie
 • Lepkie lub chrupiące rzęsy – po przebudzeniu możesz mieć wrażenie, że oczy utknęły razem

Objawy zapalenia spojówek mogą przedstawiać się różnie, w zależności od ich przyczyny. Zazwyczaj chore oko będzie wyglądać na różowe lub przekrwione i być może opuchnięte. Możesz również odczuwać swędzenie lub pieczenie.

W razie wystąpienia bólu: oka, wrażliwości na światło, zaburzenia widzenia lub intensywnego zaczerwienienia oka należy natychmiast skontaktować się z optykiem, lekarzem pierwszego kontaktu lub NHS 111. Objawy te mogą być oznaką poważniejszego stanu oczu.

  Co powoduje zapalenie spojówek?

  Istnieją trzy główne przyczyny różowego oka: infekcja, reakcja alergiczna lub drażniąca.

  • Zakażenie – może być bakteryjne lub wirusowe.
  • Reakcja alergiczna – na przykład na pyłki. Częściej powoduje to swędzenie.
  • Drażniący – gdy twoje oko wejdzie w kontakt z drażniącą substancją, taką jak szampon, chlorowana woda lub luźna rzęsa.

  Przyczyna stanu zapalnego określi rodzaj objawów i leczenie.

   Jak leczyć zapalenie spojówek?

   Leczenie zapalenia spojówek nie zawsze jest konieczne, ponieważ objawy zwykle ustępują samoistnie po kilku tygodniach.

   Każde leczenie będzie zależeć od tego, co powoduje stan. Być może będziesz musiał użyć kropli antybiotyku, aby usunąć infekcję, lub leków przeciwhistaminowych, jeśli jest to reakcja alergiczna.

   W przeciwnym razie lepiej nie podrażniać oczu – unikaj noszenia soczewek kontaktowych lub makijażu oczu, dopóki zapalenie spojówek nie ustąpi.