Zapalenie wnętrza gałki ocznej

Zapalenie wnętrza gałki ocznej występuje, gdy wewnętrzne tkanki oka ulegają bardzo zapaleniu. Jest to zwykle spowodowane infekcją po operacji oka.

Zapalenie gałki ocznej

Jakie są objawy zapalenia gałki ocznej

Jeśli niedawno miałeś leczenie oczu, takie jak zastrzyk lub operacja, i doświadczasz tych objawów, powinieneś natychmiast zbadać oczy w miejscowym oddziale ratunkowym oka.

Objawy zapalenia wnętrza gałki ocznej obejmują:

   • Zwiększone zaczerwienienie
   • Obrzęk wokół oka
   • Światłoczułość

Który postęp do:

   • Silny ból
   • Utrata wzroku

Co powoduje zapalenie gałki ocznej?

Najczęstszą przyczyną zapalenia wnętrza gałki ocznej jest infekcja bakteryjna lub grzybicza po operacji oka. Może to być również spowodowane urazem oka. Zapalenie wnętrza gałki ocznej jest rzadkim stanem, ale bez szybkiego leczenia może prowadzić do zmniejszenia wzroku, aw ciężkich przypadkach do utraty oka.

Przyczyny zapalenia wnętrza gałki ocznej dzielą się na dwa typy:

Egzogenne zapalenie wnętrza gałki ocznej  gdy infekcja pochodzi z zewnątrz oka, na przykład na skórze, i zwykle jest powikłaniem po operacji oka.

Endogenne zapalenie wnętrza gałki ocznej  gdy infekcja pochodzi z wnętrza ciała, rozprzestrzenia się z innego miejsca, takiego jak infekcja zatok lub ropień oka.

Jak leczyć zapalenie gałki ocznej?

Leczenie zapalenia wnętrza gałki ocznej będzie zależeć od przyczyny.

 • W przypadku infekcji antybiotyki będą podawane bezpośrednio do oka. Może być konieczne zastosowanie kropli antybiotyku.
 • Jeśli jest to spowodowane przez obce ciało w oku, należy je jak najszybciej usunąć.

Prawdopodobnie będziesz musiał pozostać w szpitalu na noc w celu leczenia i ciągłego monitorowania oka. Po leczeniu objawy zwykle zaczynają się poprawiać po kilku dniach.