Zwyrodnienie plamki żółtej

Związane z wiekiem zwyrodnienie plamki żółtej stanowi prawie 50% osób zarejestrowanych jako niedowidzący w Wielkiej Brytanii, a około pół miliona osób cierpi na pewien stopień choroby w Wielkiej Brytanii. Istnieją dwa rodzaje: suchy i mokry.

zwyrodnienie plamki żółtej

Jakie są objawy zwyrodnienia plamki żółtej

Zwyrodnienie plamki żółtej nie jest bolesne. Możesz nawet nie zauważyć, że jesteś chory, dopóki nie doświadczysz utraty wzroku. AMD wpływa na działania wymagające szczegółów, takie jak czytanie i pisanie.

Suchy AMD
Częsty z dwóch warunków, suchy AMD wpływa na twoją zdolność do dostrzegania drobnych szczegółów. Może być trudno czytać, korzystać z komputera, oglądać telewizję, prowadzić samochód itp. Niektóre osoby mogą nie zdawać sobie sprawy ze zmiany widzenia, ponieważ pogorszenie jest tak powolne.

Wet AMD
Wet AMD wiąże się z nagłym, a czasem dramatycznym pogorszeniem centralnego widzenia, zwykle jednym okiem. Zazwyczaj mokre AMD rozwija się u osób, które już miały suche AMD. Bardzo ważne jest, aby każdy, kto ma nietypowe objawy, takie jak linie pozorne faliste lub niewyraźne widzenie centralne, jak najszybciej kontaktuje się z optykiem.

  Co powoduje zwyrodnienie plamki żółtej?

  Suche AMD jest spowodowane stopniowym rozkładem komórek wrażliwych na światło w plamce żółtej w ciągu kilku lat. Mokre AMD jest spowodowane wzrostem naczyń krwionośnych pod plamką żółtą, które mogą wyciekać lub powodować blizny.

  Nie wiadomo, dlaczego tak jest, ale zdarza się, że ludzie się starzeją. Istnieje również kilka czynników ryzyka związanych ze zwyrodnieniem plamki żółtej:

  • Wiek
  • Palenie
  • Płeć
  • Historia rodzinna
  • Wyścig
  • Otyłość

  Ponieważ jest to proces związany z wiekiem, zwykle dotyczy obu oczu, chociaż może to nie dotyczyć jednocześnie.

  Jak leczyć zwyrodnienie plamki żółtej?

  Obecnie nie ma dostępnego leczenia suchego AMD, ale czasem na mokro można czasem pomóc, jeśli zostanie wcześnie wykryty.

  Twój optometrysta będzie w stanie doradzić, jakie zmiany możesz wprowadzić w swoim stylu życia, aby zmniejszyć ryzyko zwyrodnienia plamki żółtej, takie jak suplementy diety, aby spowolnić postęp choroby.

  Specsavers będzie monitorował twoje widzenie i zdrowie oczu za pomocą regularnych testów oka w celu wykrycia jakichkolwiek zmian, ponieważ zwyrodnienie suchej plamki żółtej może rozwinąć się w typ mokry – który następnie można leczyć.

  Jeśli pojawią się oznaki zwyrodnienia plamki mokrej, optometrysta skieruje cię do szpitala w celu niezwłocznego leczenia.